1

vSphere Quick Boot

 • Yazıları
Yazar Kimdir:
Technical Support Engineer , VMware INC

Teknolojiyi ve yenilikleri seven, durağanlıktan hoşlanmayan, gelişime ve değişime sonuna kadar inanan bir bilgisayar mühendisi.

 • nsx-t Data Center Nedir
  NSX-T Manager Deployment – İlk Kurulum
 • nsx-t Data Center Nedir
  NSX-T Data Center Nedir? Genel Mimari

  NSX-T Data Center çoklu hypervisor ve cloud native application barındıran bir ortam inşa etmenize olanak sağlayan bir software defined networking platformudur. Genel olarak mimari neleri içerir

 • nsx-t Data Center Nedir
  VMware NSX Nedir?

  VMware NSX, VMware’ın geliştirmekte olduğu SDN yaklaşımı ile birlikte NFV yaklaşımını da içeren network sanallaştırma platformudur. Software defined data center mimarisi için firewalling, switching, routing, load balancing ve diğer network servislerini de içeren tek bir yazılımdır.

 • cpu-ready
  ESXTOP CPU metrics

  ESXTOP ESXi hypervisor için geliştirilmiş, hypervisor üzerindeki processleri interaktif bir şekilde inceleyebileceğimiz, kaynak kullanımlarını ve processlerin sistem genelinde nasıl davrandığına dair çıkarımlarda bulunabileceğimiz derinlemesine metrikler içeren built-in bir kernel modülüdür.

 • VMware-tanzu
  VMware Tanzu ve Project Pacific Nedir?

vSphere quick boot nedir?

vSphere Quick boot özelliği nedir? ESXi Quick Boot veya windows’dan da alışık olduğumuz adıyla fast boot/reboot özelliği vSphere 6.7 ile hayatımıza girmiş bulunmakta. Halihazırda vSphere 5.5 6.0 ve 6.5 kullanan çok büyük bir kitle bulunuyor. Bu kitlelerin ise bugüne kadar ki en buyuk sorunlarından birisi ESXi hostu reboot etmek gerektiğinde hardware’i da reboot etme ve firmware’in yeniden yüklenmesini bekleme durumuydu. vSphere 6.7 ile birlikte gelen quick boot ozelligi POST’a girmeden/firmware’i reboot etmeden sadece ESXi hypervisoru restart etmemize olanak sagliyor. ESXi quick boot özelliği sayesinde bir patch geçtiğimizde ya da VIB yüklediğimizde uzunca süreler beklemek zorunda kalmayacak ve sadece hypervisor’u reboot ederek işlemlerimize çok daha hızlı devam edebiliyor olacağız.

Geriye dönük uyumluluk var mı?

Hayır. Bu özellik sadece ESXi 6.7 sürümü ve sonrasında olacak olup. vSphere 6.0 – 6.5 versiyonları ve daha öncesi için geçerli olmayacaktır.

Her Donanım Uyumlu mu?

Quick boot özelliği OEM hardware’in uyumluluk ve entegrasyonuna bağımlıdır. Yani donanım desteği yoksa çalışmaz. Ancak bu özellik için halihazırda büyük donanım üreticileri entegrasyonunu tamamlamış ve uyumluluğunu test etmiştir. Mevcut donanımınızın quick boot özelliğini destekleyip desteklemediğini test edebilmek için VMware tarafından sağlanmış olan scripti çalıştırıp sonucu görebilirsiniz. Konu hakkında detaylar için aşağıdaki KB’ye de göz atmanız faydalı olacaktır.

Script Yolu : /usr/lib/vmware/loadesx/bin/loadESXCheckCompat.py

Çalıştıracağınız bu script size quick boot özelliğini kullanmanızı engelleyen durumları da sunacaktır.
Örnek bir görüntü :

quick-boot

Nasıl Aktifleştirilir ?

*Şuanda sadece flash client ile aktifleştirilebilir.

Home >> Update Manager ekranına geldikten sonra,  sol tarafta servers altından vCenter’i seçerek manage tabına tıklayın. Gelen ekranda Host/Cluster Settings‘i seçerek sağ üst taraftan edit butonuna tıklayın.

vsphere quick boot

Daha sonra aşağıdaki ekranda gördüğünüz Enable quick boot kutucuğuna tik koymanız yeterli olacaktır.

vsphere-quick-boot

Şu konuda vSphere 6.7’nin yeni özelliklerini özetliyorum göz atmanızı öneririm ; vSphere 6.7 Yeni Özellikler

 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir