vSphere Quick Boot

vSphere quick boot nedir?

vSphere Quick boot özelliği nedir? ESXi Quick Boot veya windows’dan da alışık olduğumuz adıyla fast boot/reboot özelliği vSphere 6.7 ile hayatımıza girmiş bulunmakta. Halihazırda vSphere 5.5 6.0 ve 6.5 kullanan çok büyük bir kitle bulunuyor. Bu kitlelerin ise bugüne kadar ki en buyuk sorunlarından birisi ESXi hostu reboot etmek gerektiğinde hardware’i da reboot etme ve firmware’in yeniden yüklenmesini bekleme durumuydu. vSphere 6.7 ile birlikte gelen quick boot ozelligi POST’a girmeden/firmware’i reboot etmeden sadece ESXi hypervisoru restart etmemize olanak sagliyor. ESXi quick boot özelliği sayesinde bir patch geçtiğimizde ya da VIB yüklediğimizde uzunca süreler beklemek zorunda kalmayacak ve sadece hypervisor’u reboot ederek işlemlerimize çok daha hızlı devam edebiliyor olacağız.

Geriye dönük uyumluluk var mı?

Hayır. Bu özellik sadece ESXi 6.7 sürümü ve sonrasında olacak olup. vSphere 6.0 – 6.5 versiyonları ve daha öncesi için geçerli olmayacaktır.

Her Donanım Uyumlu mu?

Quick boot özelliği OEM hardware’in uyumluluk ve entegrasyonuna bağımlıdır. Yani donanım desteği yoksa çalışmaz. Ancak bu özellik için halihazırda büyük donanım üreticileri entegrasyonunu tamamlamış ve uyumluluğunu test etmiştir. Mevcut donanımınızın quick boot özelliğini destekleyip desteklemediğini test edebilmek için VMware tarafından sağlanmış olan scripti çalıştırıp sonucu görebilirsiniz. Konu hakkında detaylar için aşağıdaki KB’ye de göz atmanız faydalı olacaktır.

Script Yolu : /usr/lib/vmware/loadesx/bin/loadESXCheckCompat.py

Çalıştıracağınız bu script size quick boot özelliğini kullanmanızı engelleyen durumları da sunacaktır.
Örnek bir görüntü :

quick-boot

Nasıl Aktifleştirilir ?

*Şuanda sadece flash client ile aktifleştirilebilir.

Home >> Update Manager ekranına geldikten sonra,  sol tarafta servers altından vCenter’i seçerek manage tabına tıklayın. Gelen ekranda Host/Cluster Settings‘i seçerek sağ üst taraftan edit butonuna tıklayın.

vsphere quick boot

Daha sonra aşağıdaki ekranda gördüğünüz Enable quick boot kutucuğuna tik koymanız yeterli olacaktır.

vsphere-quick-boot

Şu konuda vSphere 6.7’nin yeni özelliklerini özetliyorum göz atmanızı öneririm ; vSphere 6.7 Yeni Özellikler

 

Tolgahan Yılmaz

👋 Hi, I’m @tylmz. A virtualization and Software Defined Networking Expert interested in Cloud Computing, virtualization, performance tuning of distributed systems and Process Automation 🌱 Currently learning python and shell 💞️ Looking to collaborate on DevOps and process automation 📫 How to reach me; tolgahan_y [at] yahoo.com.tr.

You may also like...

1 Response

  1. 21 Ağustos 2018

    […] vSphere Quick Boot […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir